Google+

Kríza v Japan Airlines

  • Letenky

    Akciové letenky

    Akciové letenky platia spravidla len do vypredania i preto je lepšie si takéto ponuky zabezpečiť s väčším časovým predstihom ...

Najväčšou obeťou finančnej krízy v Japonsku sa stal popredný ázijský letecký dopravca Japan Airlines. Strata 16 miliárd dolárov ju priviedla ku krachu. Ale to však neznamená, že nebudú v predaji letenky na lietadlá s tradičným jastrabom vo svojom znaku. Štátna japonská letecká spoločnosť Japan Airlines pripravila plán reštrukturalizácie firmy. Nakoľko sa nachádza v bankrotovej ochrane, o ktorú požiadala v januári 2010 Oblastný súd v Tokiu, svoj plán predložila aj tejto inštitúcii.

Ozdravenie a výrazné zoštíhlenie dlhodobo stratovej spoločnosti bude prebiehať v ochrannom režime za plnej prevádzky. Firma zníži počet zamestnacov o 30 %, čo znamená zrušenie asi 16 000 pracovných miest. V pláne je aj predaj divízií a zrušenie domácich liniek s malým záujmom o letenky. Zahraničné linky, ktoré boli stratové pre nízky počet predávaných leteniek budú tiež zrušené. Jedno z riešení je aj vstup do nízkonákladového biznisu. Plán zahŕňa tiež odpustenie dlhu za 520 miliárd jenov (4,84 miliardy eur) zo strany finančných inštitúcií a s investíciou za 350 miliárd jenov zo strany štátnej spoločnosti na ozdravenie stratových firiem ETIC. Zmyslom týchto opatrení je firmu ozdraviť a predovšetkým ju zbaviť dlhov. Vedenie Japan Airlines i japonská vláda sú optimictickí a veria, že letecká spoločnosť sa vďaka tomuto plánu vráti do zisku. Vedenie firmy si tiež musí ujasniť, ktorej leteckej aliancii dá prednosť a aký veľlý podiel v nej bude môcť mať zahraničný kapitál.

*20.06.2010

e-shop