Google+

Prečo musím platiť letiskové poplatky?

  • Letenky

    Akciové letenky

    Akciové letenky platia spravidla len do vypredania i preto je lepšie si takéto ponuky zabezpečiť s väčším časovým predstihom ...

Letiskové poplatky (taxy) sú čiastky, ktoré vyžadujú od cestujúceho všetky letiská. Prečo je cena letenky uvedená bez táx a následne sú pripočítané? Nie je lepšie mať cenu celkovú?

Určite áno, vzhľadom k tomu, že letiskové poplatky nie sú súčasťou letenky a letecká spoločnosť alebo agent, ktorý vám letenku predáva, odvádza celú čiastku vybranú na taxách príslušným letiskám, je uvádzaná zvlášť.

Rovnako nie je možné predom určiť presnú výšku, pretože až samotný agent spolu s vami smeruje váš let, jeho trasu a počet prestupov, od ktorých sa výška táx odvíja. Ich výška závisí aj na aktuálnom kurze meny.

Poplatky sa obvykle vyberajú spolu s letenkou, u vybraných destinácií priamo na letisku. Aby to bolo trochu zložitejšie, dopravcovia a letisko zahŕňajú v posledných rokoch do letiskových poplatkov tiež tzv. palivové príplatky (reagujú tak na zvyšujúcu sa cenu paliva) a bezpečnostné poplatky (zavedené po 11.9.2001).

Naša spoločnosť uvádza ceny leteniek vždy poctivo, vo všetkých ponukách je vždy uvedená cena letenky + aktuálna cena poplatkov. Výšku účtovaných poplatkov nemáme možnosť ovplyvniť a dopravca má právo ich do vystavenia letenky zmeniť.

e-shop