Google+

Ďalšie poplatky k letenkám

  • Letenky

    Akciové letenky

    Akciové letenky platia spravidla len do vypredania i preto je lepšie si takéto ponuky zabezpečiť s väčším časovým predstihom ...

Vo väčšine leteckých spoločností je trend znižovať cenu leteniek, pretože konkurencia je silná a klientelu si chcú udržať. Avšak mnoho firiem v Európe nechce prísť o svoje tržby, preto zavádzajú nové príplatky, či poplatky. Tak si od augusta všetci cestujúci európskej leteckej holdingovej spoločnosti Air France a KLM pri kúpe letenky cez internet, ktorú zaplatia kreditnou kartou, priplatia 6 eur. Podobný poplatok k letenkám už majú zavedený aerolinky Lufthansa v Nemecku a tiež väčšina nízkonákladových dopravcov.

Kvôli nízkym cenám leteniek na trhu je akýkoľvek príplatok k cene letenky, veľkým prínosom pre letecké spoločnosti. Najodvážnejší je nízkonákladový prepravca Wizz Air, ktorý plánuje spoplatniť aj príručnú batožinu, ktorá je zatiaľ v cene letenky. Podľa štatistík v roku 2008 tvorili poplatky asi pätinu celkovej ceny letenky, dnes je to už takmer tretina.

Niektoré krajiny, napríklad Nemecko, Spojené kráľovstvo a najnovšie i Španielsko, pridali pasažierom špeciálne odletové taxy. V Českej republike, ako jednej z mála krajín v Európe, cestujúcich neubúda a počet predaných leteniek i tržieb za ne sa zvýšil. Na letisku Praha však vzniká paradoxná situácia, kedy počet predaných leteniek vzrástol, no počet cestujúcich na letisku sa znížil. Zrejme je to spôsobené tým, že je menej charterových letov cestovných kancelárií, no taktiež klesol počet zahraničných návštevníkov a tiež mnoho cestujúcich neodlieta z Prahy ale využíva letiská vo Viedni, či Mníchove. Medziročne priemerná cena letenky u ČSA vzrástla o desatinu, čo znamená z 10 000 Kč stúpla 11 000 Kč. Češi zrejme začali častejšie cestovať na dlhšie trasy, kde je cena letenky samozrejme vyššia.

*06.09.2012

e-shop