Google+

Fischerove boeingy v Afrike

  • Letenky

    Akciové letenky

    Akciové letenky platia spravidla len do vypredania i preto je lepšie si takéto ponuky zabezpečiť s väčším časovým predstihom ...

V deväťdesiatych rokoch bolo v Českej republike veľmi populárne, kúpiť si letenku a cestovať s Fischer Air. Letecká spoločnosť v tom čase prosperovala a predala tisíce leteniek. No v roku 2004 sa Václav Fischer, majiteľ cestovnej kancelárie, ku ktorej si zaobstaral i leteckú dopravu, dostal do problémov. Jeho firmy odkúpil miliardár Karel Komárek. Prepravca Charter Air sa stal nástupcom Fischer Air, avšak jeden boeing z troch bol predaný poľskému leteckému dopravcovi. No dva boeingy 737-300 boli od roku 2005 odstavené na Ruzyni, pretože firma vstúpila do likvidácie. Predaj strojov dlho viazol na súdnych sporoch. Lietadlá nakoniec súd povolil predať a peniaze boli uložené na zvláštnom účte až do vyriešenia sporu. Oba stroje v januári 2010 kúpila americká spoločnosť AerSale, ktorá ich dala do Bukurešti na spojazdnenie po dlhoročnom chátraní.

Symbol vzostupu i pádu impéria Václava Fischera, dva modré boeingy, definitívne zmizli z Česka a boli zapísané v nigerijskom leteckom registri. Na sprevádzkovanie strojov stačilo len niekoľko týždňov, nakoľko boli v lepšom stave ako sa očakávalo. Vlajkový dopravca Air Nigeria teda opäť ponúka letenky na prevádzkované Fischerove Boeingy 737-300. V spoločnosti má 49 % podiel firma miliardára Richarda Bransona Virgin Atlantic Airlines. Keďže lietadlá stratili za viac ako štyri roky chátrania na hodnote, ktovie, či peniaze získané predajom budú stačiť aj na zaplatenie parkovného Letisku Praha, ktoré patrí tiež k veľkým veriteľom firmy. Parkovné totiž začal platiť až nový majiteľ, americká spoločnosť AerSale.

*29.11.2012

e-shop