Google+

Golden Gate Bridge

  • Letenky

    Akciové letenky

    Akciové letenky platia spravidla len do vypredania i preto je lepšie si takéto ponuky zabezpečiť s väčším časovým predstihom ...

Elegantný oranžovočervený symbol San Francisca v USA je jedným z najdlhších visutých mostov na svete.

Keď bol 27.mája 1937 uvedený do prevádzky Golden Gate Bridge / Most cez Zlatú bránu ), a tým sa spojilo San Francisco a Marin County, zmĺkli aj tí, čo neustále opakovali, že takéto mosty nie je možné postaviť. Samozrejme jeho stavba bola nesmierne ťažká a neobišla sa bez mnohých nehôd medzi robotníkmi, ktorí celé štyri roky museli zápasiť s prílivom, mohutnými prúdmi a nepriazňou počasia, kým dokončili most dlhý 2 730 metrov.

Most skonštruoval inžinier Joseph Strauss. Poradcom bol architekt Irving Morrow, ktorý dizajnu dodal štýlové prvky Art-Deco. 20 rokov to bol most s najväčším rozpätím na svete – 1 280 m medzi dvomi piliermi, ktoré v čase prílivu vyčnievajú z vody do výšky 227 m.

Najťažšia bola stavba základov pre južný mostový pilier. Robotníci museli pracovať na vlečných člnoch, pričom nimi sem a tam lomcovali obrovské prílivové vlny, keď stavali železobetónovú šachtu na upevnenie piliera. Keď obidva mostové piliere stáli, museli robotníci balansovať na lávkach vo vzduchu a montovať drôtené laná. Každé lano má priemer 91 cm a skladá sa z 27 572 drôtených prameňov. Každý pilier musí niesť vertikálnu záťaž na lano 95 miliónov kg a kotviace kvádre na každej strane pobrežia musia odolať ťažnému zaťaženiu 28,5 milióna kg. Od počiatku je most natretý oranžovou farbou, s obsahom olovnatej zmesi, ktorá ho chráni pred hrdzavením a kontúry mosta je lepšie vidieť aj za hmlistého počasia, ktoré sa tu často vyskytuje.

e-shop