Google+

Košice

  • Letenky

    Akciové letenky

    Akciové letenky platia spravidla len do vypredania i preto je lepšie si takéto ponuky zabezpečiť s väčším časovým predstihom ...

Historické mesto Košice, druhé najväčšie mesto na Slovensku s takmer tristotisíc obyvateľmi, sú prirodzenou metropolou východného Slovenska, už od čias svojho vzniku. Po úspešnej prezentácii projektu spracovaného pod názvom „Košice Interface 2013“, projektovým tímom mesta Košice, získalo titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. A prečo práve Košice ? Možno pre jeho históriu a možno práve pre jeho súčasnosť. Osídlenie územia dnešných Košíc a jeho okolia, siaha podľa archeológov až do neskoršej doby kamennej. Bohaté náleziská svedčia o tom, že sa tu postupne vystriedali rôzne kmene a národy. Prví Slovania sa v tejto oblasti začali usádzať na prelome 5.a 6. storočia. Z roku 1230 pochádza prvá zmienka o osade Cassa - dnes Košice, no prvé mesto vzniklo až v roku 1242-49, príchodom nemeckých kolonistov. Uhorská manželka durínskeho landgrófa Ľudovíta IV., svätá Alžbeta Uhorsko-Durínska, sa stala patrónkou mesta a jej je venovaná aj najväčšia katedrála v SR. Keď sa Košice stali slobodným kráľovským mestom a neskôr prvým vlastníkom erbu v Uhorsku, ich význam sa stále zvyšoval v oblasti remesiel i v obchodnej činnosti. Začiatkom 20.storočia už Košice patrili k najpriemyselnejším mestám Slovenska.

Letenky z Košíc

Dnes sú Košice hospodárskym, politickým, cirkevným a kultúrnym centrom východného Slovenska. Nachádza sa množstvo inštitúcií, tri univerzity, rôzne diecézy, múzeá, galérie, divadlá a tiež letisko. Letisko s kapacitou milión cestujúcich ročne má medzinárodný význam. Pýchou a dominantou mesta je Dóm sv. Alžbety a spolu s Urbanovou vežou a kaplnkou sv. Michala bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Zachovalé historické centrum lemované šľachtickými palácmi, kostolmi, mešťanskými domami spolu s mnohými obchodmi, kaviarňami a reštauráciami vytvára prosperujúcu pešiu zónu. Od roku 1924 sa tu beháva Košický maratón, ktorý je najstarší v Európe a druhý najstarší na svete.

e-shop