Google+

Úspora paliva

  • Letenky

    Akciové letenky

    Akciové letenky platia spravidla len do vypredania i preto je lepšie si takéto ponuky zabezpečiť s väčším časovým predstihom ...

Tisíce ton paliva sa ušetria novým spôsobom pristávania lietadiel, ktoré už desať dní testujú České aerolínie v ČR. Ako to ovplyvní cenu letenky?

Teraz sa používa kombinácia klesania s vodorovným letom, pričom sa musia zvyšovať obrátky motorov. Testovaný systém sa nazýva Continuous Descent Approach (CDA) a spočíva na stálom klesaní lietadla pod nezmeneným uhlom. Úvodné a konečné priblíženie sa tak deje vo väčšej výške pri minimálnom výkone motorov.

Výsledným efektom bude nielen úspora paliva, ale súčasne sa obmedzí aj množstvo emisií uvoľnených do ovzdušia a zníži sa hlučnosť motora lietadla. Systém CDA podľa európskeho plánu by mal byť zavedený na 100 letiskách Európy do roku 2013.

Tým nastane úspora až 150 000 ton leteckého benzínu ročne a emisie by sa mali znížiť takmer o 500.000 ton. Letecké spoločnosti tak môžu mať nižšie náklady približne o 100 miliónov eur. Veríme, že sa to prejaví aj na cene leteniek.

*24.04.2011

e-shop